Tanie noclegi koło Częstochowy w pobliżu Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
 
A A A

Zalew w Zakrzewie – to zbiornik wodny o powierzchni 14 ha, utworzony na Białej Okszy, w pobliżu rezerwatu leśnego „Dębowa Góra”.

Zbiornik od strony południowo-wschodniej otaczają lasy.


Na zalewie znajdują się dwie malownicze wyspy w odległości około 100 m od siebie i powierzchni ok. 10 m² każda. Są siedliskiem licznego ptactwa wodnego.

Kąpielisko na zalewie na Białej Okszy wytyczono zbudowanym na wodzie pomostem w kształcie litery U.

Obok plaży wybudowano przebieralnię. Wzniesiono kilka drewnianych altan, plac zabaw, ławki, zadaszenia. Urządzono ogólnodostępny grill, wytyczone miejsca na ogniska, dwa mola, prysznice.

Dookoła zbiornika biegnie wygodna, spacerowa trasa.

Przy zbiorniku w Zakrzewie znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne).

Zbiornik wykorzystywany jest również do wędkowania.

Zalew i jego otoczenie poddane zostały rewitalizacji, mają one stanowić atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji w okresie letnim.

Wstęp jest bezpłatny, ceny w wypożyczalni ustalane są na każdy sezon.
Parking

Parking znajduje się obok zalewu.

 

Rezerwat Przyrody „Dzicze Bagno” jest zlokalizowany na południe od wsi Pierzchno. Został sklasyfikowany jako użytek ekologiczny w roku 2002 na powierzchni 12,30 ha w celu ochrony torfowiska przejściowego i niskiego z cennymi i rzadkimi regionalnie gatunkami roślin. Największą osobliwością tego miejsca są ogromne kępy turzyc osiągające wysokość niejednokrotnie do 1,5 m.

Do rezerwatu można dojść z Pensjonaciku Ogrody na piechotę lub dojechać rowerem wyznaczonym szlakiem oznaczonym kolorem zielonym Trasa nr 2 "Szlakowa Wycieczka"

Szlakowa Wycieczka Trasa nr 2 zielona

Trasa: Wręczyca Wielka – rez. Zamczysko – Grodzisko - Pierzchno – użytek ekologiczny „Dzicze Bagno” – Kalej – Wręczyca Wielka
Długość trasy – 23 km
Czas przejazdu – około 3 godz.Ciekawe miejsca:
- rezerwat Zamczysko
- olbrzymia pomnikowa lipa w Pierzchnie
- użytek ekologiczny „Dzicze Bagno”
- prażalnia rud żelaza

Charakterystyka – trasa łatwa, dużo ciekawych miejsc na trasie

Nazwa „Szlakowa wycieczka” pochodzi od tego, że część trasy została wyznaczona po istniejących już turystycznych szlakach, rowerowym – kolor zielony i pieszym – kolor niebieski.

 

Podróż rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy we Wręczycy Wielkiej, skąd kierujemy się w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i dalej jedziemy prosto drogą prowadzącą do Kłobucka. Po około 2.5 km dojeżdżamy do końca Wręczycy Małej. Między zabudowaniami o nr 99 i 101 skręcamy w lewo w drogę polną, którą dojedziemy do rezerwatu Zamczysko. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy na drogę główną. Skręcając w lewo dojeżdżamy do wsi Grodzisko. W Grodzisku możemy zobaczyć pomnikowe olsze rosnące przy parkingu przed kościołem. Jadąc dalej ulicą Floriańską docieramy do końca wsi. Podróżując drogą asfaltową dojeżdżamy do skrzyżowania dróg Pierzchno – Kłobuck, kierujemy się na Pierzchno. W Pierzchnie przy gospodarstwie nr 37 skręcamy w lewo w polną drogę, by na końcu zabudowań zobaczyć okazałą pomnikową lipę drobnolistną. Wracamy do głównej drogi i skręcamy w lewo, po około 150 m w prawo, w drogę oznaczoną zielonym szlakiem rowerowym. Po około 1,5 km przejeżdżamy przez użytek ekologiczny „Dzicze Bagno”. Jadąc prosto wyjeżdżamy do miejscowości Kalej, dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo i po 50 m w prawo, potem prosto 1 km do drogi Częstochowa – Kalej. Przecinamy drogę i jedziemy w naszym ulubionym kierunku, czyli prosto. Po 2 km jazdy wśród zabudowań dojeżdżamy do granicy lasu. Skręcamy w prawo, w leśną drogę i tą drogą przez las około 1,2 km dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym podążamy w prawo drogą oznaczoną niebieskim szlakiem turystycznym „Pomników przyrody”, który został wyznaczony z Blachowni do Kłobucka. Jadąc zgodnie z oznakowaniem w prawo, aż dojedziemy do leśnego parkingu przy drodze Częstochowa – Olesno (nr 494). Z parkingu możemy się udać się w lewo wąską dróżką na małą wycieczkę by zobaczyć stare zabudowania prażalni rud żelaza, w które, w ciekawy sposób wkomponowała się przyroda. Z parkingu przejeżdżamy drogę i dalej jedziemy malowniczą groblą, która kiedyś służyła do transportu wydobytej rudy. Po 2 km dojeżdżamy do drogi asfaltowej przy dawnej kopalni, skręcamy w lewo i jedziemy do drogi Wręczyła Wielka – Kłobuck (nr 492), dalej skręcamy w lewo, w kierunku Wręczycy Wielkiej.

 

Stadnina Koni „Hiromacja”

W pobliżu „Pensjonaciku Ogrody” znajduje się Stadnina Koni „Hiromacja”. Corocznie są organizowane Półkolonie Letnie dla dzieci od 7 do 15 lat. Podczas zajęć można nauczyć się jeździć konno od podstaw lub miło spędzić czas na jeżdżeniu końmi dla dzieci już zaawansowanych w technikach jazdy. Zajęcia mają charakter rekreacyjny, gdzie dzieci poprzez zabawę szkolą swoje umiejętności jazdy na koniach. Bardzo ważny jest też kontakt ze zwierzętami w stajni i bliskość natury.

Wypoczynek jest pod patronatem Śląskiego Kuratorium Oświaty i Wypoczynku i spełnia wszystkie wymagania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Kadra wychowawcza półkolonii jest wykwalifikowana i doświadczona.

Zaplanowanych jest 8 turnusów, każdy z innym programem w zależności od umiejętności jedzieckich.

Każdy turnus trwa 5 dni: od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 16.00.
W każdym dniu półkolonii, uczestnik będzie brał udział w jednej solidnie przeprowadzonej nauce jazdy konnej. Jeżeli chciałby 2 lekcje jazdy konnej, istnieje taka możliwość po wcześniejszym zgłoszeniu i dodatkowej opłacie 30,00 zł za jazdę.

Będą także profesjonalne wykłady multimedialne z zakresu hipologii i jeździectwa, które poprowadzą instruktorzy naszej stajni, a także prace porządkowe w stajni, czyszczenie siodeł, pielęgnacja koni…

Podczas turnusu dzieci i młodzież będą miały zajęcia dodatkowe związane ze sztuką. Poprowadzi je Pani Agata Jackiewicz, która ma niezliczoną ilość pomysłów. Zdradzimy tylko, że będą zajęcia w glinie, gipsie, dzieci nauczą się same robić klej i naturalne farby z roślin, będą zajęcia ze sztuki kamuflażu, tworzenie instalacji przestrzennych, projektowanie strojów i pokaz mody na czerwonym dywanie itd…. Młodsze dzieciaki zabawią się w Indian…

Większość czasu dzieci spędzą na świeżym powietrzu, gdzie będą miały dużo zajęć ruchowych. W razie niepogody, stajnia posiada 2 duże sale. Zajęcia w glinie i gipsie będą odbywać się w kameralnej, starej stodole.

W czasie pobytu na półkoloniach, dzieci mają zapewnione pełne wyżywienie: śniadanie, obiad 2-daniowy, podwieczorek i napoje. Posiłki są świeże i bardzo smaczne.

Program każdego turnusu będzie inny i będzie zależał od wieku, zainteresowań, poziomu jazdy konnej Uczestników

Dwa turnusy tj: II i VI są zaplanowane dla samodzielnie jeżdżących dzieci, które ukończyły 9 lat i zostaną zakwalifikowane na turnus przez instruktorów naszej stajni. W czasie turnusu, każdy z uczestników odbędzie 1 profesjonalny trening z zaproszonym, doświadczonym trenerem jeździectwa
W piątek, na zakończenie każdego turnusu, o godz. 16.00 planujemy uroczyste zakończenie z udziałem rodzin, na którym dzieci pokażą nam swoje umiejętności jeździeckie, prace artystyczne…. otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Cennik za 1 turnus:
470,00 za turnus II i VI - dla jeźdźców zaawansowanych (Szkółkowicze – 430,00 zł)
420,00 zł za turnus półkolonii

Zniżki:
dla Szkółkowiczów naszej Stajni – 380,00 zł
dla Uczestników, którzy po raz kolejny biorą udział w półkoloniach naszej stajni – 400,00 zł
rodzeństwo – 400,00

Nie ma żadnych kosztów dodatkowych

Liczba miejsc jest ograniczona. O przyjęciu na turnus decyduje kolejność zgłoszeń i wpłacenie zaliczki w wysokości 150,00 zł za turnus, która jest bezzwrotna, gdyż stanowi rezerwację miejsca w grupie półkolonijnej i blokuje miejsce innym dzieciom. W przypadku rezygnacji z udziału w półkoloniach, można na swoje miejsce znaleźć innego uczestnika i wówczas zaliczka nie przepada. Wpłaty można dokonać osobiście w stajni lub na konto.

Krystyna Pedryc,
+48 604-952-214
+48 606-808-216

Po za półkoloniami jest również stała oferta:

Profesjonalne treningi skokowe i ujeżdżania pod okiem wykwalifikowanych trenerów.
Jazda rekreacyjna na maneżu i w terenie pod okiem instruktora jeździectwa


W stajni prowadzą treningi Pan Paweł Przybyła i Pani Natalia Pyczak

Jazda dla początkujących (lonża)
Pierwsze lekcje zaczynają się od nauki czyszczenia i siodłania konia. Następnym etapem jest nauka jazdy konnej pod czujnym okiem instruktora, który prowadzi konia na lonży (parcianej taśmie), dzięki czemu początkujący jeździec może czuć się bezpiecznie i swobodnie. Lekcje te mają na celu wyćwiczenie równowagi i swobodnego dosiadu oraz zdobycie podstawowych umiejętności umożliwiających kierowanie koniem.

Jazdy maneżowe
Podczas jazd na maneżu, początkujący uczą się samodzielnie panować nad koniem, zaś bardziej doświadczeni jeźdźcy doskonalą umiejętności własne i konia. Jazdy maneżowe przygotowują również do skoków przez przeszkody.

Jazdy w terenie
Osoby samodzielnie jeżdżące, dobrze panujące nad koniem, mogą korzystać z wyjazdów w teren odbywający się po okolicznych lasach i polach. W czasie takich wycieczek można pokonywać nierówności terenu, skakać przez przeszkody znajdujące się na drodze oraz podziwiać przyrodę. Widoki naszych okolic są bardzo malownicze a ponadto łatwo spotkać zwierzęta: sarny, zające, bażanty, kuropatwy…a nawet lisy i małe liski

Hipoterapia
dla dzieci i dorosłych. Zajęcia prowadzi Pani Estera Kuban, która posiada wymagane uprawnienia. Wskazane jest zaświadczenie lekarskie z rozpoznaniem, ewentualnie skierowanie z zaleceniami. Proponujemy turnusy rehabilitacyjne, które dają najlepsze efekty lecznicze. Zajęcia z hipoterapii prowadzone są na Idolu - koniu huculskim, z czystym rodowodem, który jest małym czarodziejem i już po kilku jazdach widać efekty terapii.

Oprowadzanie dla dzieci
Dla milusińskich, do 8 roku życia proponujemy "oprowadzanki" na koniu trzymanym przez instruktora. Bardzo ważne jest początkowe "oswojenie" małego dziecka z koniem. Pierwszy pozytywny kontakt sprawia, że dzieci te tracą lęk przed dużo większym od nich zwierzęciem oraz nabierają odwagi i samodzielności, co przekłada się następnie na codzienne doznania.
Spływ kajakowy Liswartą

Długość odcinka - 25,4 km
Rzeka Liswarta stanowi lewy dopływ Warty o dł. 93 km i jest atrakcyjna szczególnie ze względu na szybszy nurt i liczne bystrza. Często można spotkać progi naturalne bądź sztuczne. Przy wyższych stanach wody większość tych przeszkód jest możliwa do pokonania bez przenoszenia kajaka.

Trasa szlaku kajakowego
25,4 Danków most drogowy. Dobre miejsce na wodowanie kajaków.

23,8 Troniny. Jaz przy nieczynnym młynie przenoska lewym brzegiem rzeki.

22,0 Rębielice Szlacheckie, wyspę można opłynąć zarówno z lewej jak i z prawej strony. potem kierujemy się na prawo aż do jazu przy młynie, przenoska prawym brzegiem 40m.

20,0 Szyszków, uwaga na niską kładkę.

16,3 Krym. Spławny jaz przy nieczynnym młynie.

15,5 Zawady

14,8 Zawady most drogowy.

12,0 Miedżno, spławny próg. Most kolejowy. Za mostem miejsce biwakowe.

9,6 Suchany, spławny jaz przy nieczynnym młynie.

6,7 Próg, spławny w miejscowości Nowa Wieś.

1,7 Ujście Kocinki.

0,0 Ujście Liswarty do Warty. Kule


Długość odcinka - 6,0 km
Kocinka - dopływ Liswarty

6,0 Kuźnica. Początek szlaku, smażalnia przy stawach hodowlanych.

5,6 Kuźnica, zakole ze skarpą silny nurt.

4,6 Nieczynny młyn. Przenoska 10m lewym brzegiem.

0,0 Trzebca. Koniec szlaku ujście do Liswarty. Płyniemy dalej do Kul

Agroturystyka Pensjonacik Ogrody blisko Częstochowy tel 501 27 21 21

Strony InternetoweZaprojektowane przez Glob Net